Materiały, które używane są do produkcji tekstyliów dzielą się na dwie grupy: włókna naturalne oraz chemiczne. Do włókien naturalnych zaliczamy wszystkie materiały, które pochodzą od roślin lub od zwierząt – z tych materiałów korzystamy jako producenci bezpiecznych produktów dla dzieci (więcej na temat materiałów naturalnych można przeczytać tutaj). Włókna chemiczne natomiast dzielą się na sztuczne oraz syntetyczne. Co ciekawe włókna sztuczne to materiały takie jak wiskoza, modal czy lyocell, są to zatem materiały tworzone sztucznie, jednak ich pochodzenie jest naturalne, na przykład wiskoza wytwarzana jest z celulozy, która pozyskiwana jest głównie z drewna. Ostatnią kategorią materiałów są włókna syntetyczne, które wytwarzane są od początku do końca przez człowieka za pomocą reakcji chemicznych. Są to między innymi poliamid, elastan, polar oraz poliester, którego temat chcielibyśmy dzisiaj poruszyć.

Czym właściwie jest poliester?

Poliester to najbardziej popularny materiał syntetyczny, w sieciówkach trudno już znaleźć produkty, które nie byłyby wykonane z tego syntetyku. Powstaje on z politereftalanu etylenu, w skrócie PET, dokładnie tego samego tworzywa, które wykorzystuje się do produkcji butelek oraz innych opakowań plastikowych. Zatem poliester to najzwyczajniej w świecie plastik, który został stworzony na bazie ropy naftowej w reakcji chemicznej pod wpływem bardzo wysokiej temperatury.

Jak produkcja i użytkowanie poliestru wpływa na środowisko?

Jak wszyscy wiemy ropa naftowa należy do zasobów nieodnawialnych, dodatkowo podczas procesu produkcji do atmosfery przedostają się duże ilość dwutlenku węgla oraz szkodliwe opary. Przy produkcji poliestru wykorzystuje się też duże ilości drewna oraz oleju, co przyczynia się także do globalnego ocieplenia szkodliwymi gazami cieplarnianymi. Oprócz tego przez każdorazowe pranie poliestrowych produktów do kanalizacji przedostaje się tysiące włókien, co ostatecznie prowadzi do zanieczyszczenia mórz i oceanów mikroplastikiem. Dodatkowo przemysł tekstylny stale wzrasta, a syntetyczne ubrania stanowią 60% całej sprzedanej odzieży. Konsumenci kupują więcej, a czas eksploatacji skraca się, co prowadzi do stale powiększającej się ilości śmieci tekstylnych. I choćby produkty z wełny rozkładają około 6 miesięcy, bawełniane około 5 miesięcy, a len nawet 2 tygodnie, to syntetykom ten proces zajmuje o wiele dłużej, nawet 200 lat. I tak poliester jako materiał można recyklingować i ponownie użyć, jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że zaledwie 1% ubrań poddawanych jest recyklingowi.

Poliester i jego oddziaływanie na człowieka

Poliester nie wpływa jedynie negatywnie na środowisko, ale także bezpośrednio na organizmy osób, które użytkują produkty wykonane z tego tworzywa. Przykrywając nasze ciało syntetykami poddajemy je oddziaływaniu chemii, która zawarta jest w tych produktach. Materiały poliestrowe nie przepuszczają wilgoci, nie są oddychające, a zatem powodują pocenie się organizmu oraz rozszerzenie się porów, przez które właśnie do naszego organizmu dostaje się chemia zawarta w syntetycznych produktach, czyli całym organizmem wchłaniamy substancje, takie jak kobalt, bromek, dwutlenek tytanu oraz metale ciężkie. Długie oddziaływanie poliestru może negatywnie wpływać na naskórek człowieka, będzie go wysuszał i podrażniał, może także niekorzystnie oddziaływać na układ krążenia oraz gospodarkę hormonalną, a ponadto może powodować zaburzenia układu oddechowego

Dlaczego więc nadal korzystamy z poliestru?

Poliester w branży tekstylnej nadal jest popularny, ponieważ jest tani, a dodatkowo firmy zachęcają do kupowania syntetyków zwracając uwagę na ich „zalety”, czyli to, że się nie gniotą, są odporne na plamy, kurczenie się, a także, że są to produkty bardzo trwałe. Większość konsumentów jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że za tymi „zaletami” stoją po prostu kolejne chemikalia, takie jak formaldehyd, amoniak czy teflon.

Poliester i dzieci

Należy zwracać uwagę na produkty dla dzieci, lekarze nie bez powodu zalecają dla nich bawełniane ubranka oraz tekstylia. Skóra dzieci jest wrażliwsza niż dorosłych, jest cienka oraz podatna na różne uszkodzenia. Z tego powodu wszelakie środki chemiczne mogą przeniknąć przez skórę niemowlęcą szybko i z łatwością, i tym samym powodować potówki, podrażnienia oraz odparzenia, a także być przyczyną reakcji alergicznych. Z tego powodu przy wyborze produktów tekstylnych dla dzieci należy zwracać szczególną uwagę na materiały, z których są wykonane.